Çağrı Merkezi / +90 322 458 41 21

Bize Yazın / info@onalp.com.tr

Parmak İzi Okuyucu

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Personel Hizmetleri / Parmak İzi Okuyucu
Sevdiklerinizle Paylaşın

Parmak izi okuyucu; sürekli güncellenen, gelişmiş algoritması ve hassas optik sensörlü okuyucuları sayesinde 1 saniye gibi kısa bir sürede parmak izi okuma ile eşleşmeyi gerçekleştiriyor. Parmak izi modellerinden renkli ekran ve resim çeken sistemler Kullanıcının kayıtlı resmini ekrana yansıtıyor, kontrollü, hızlı ve güvenli biçimde geçiş performansı sağlıyor.


Manyetik kilit,turnike , kapı sensoru ve çıkış butonlarına bağlantı yapabilen parmak izi okuyucu terminaller; aynı zamanda WI-FI, Ethernet ve USB portları ile bağlantı kurduruluyor. Bu sayede parmak izi okuyucu personel programı ile datalarını  personel bilgisine, mesai saatleri giriş ve çıkış zamanları bilgilerine ulaşılarak, mesai hesaplaması gibi verileri gerçek zaman ve doğrulukla kayıt altına alınabiliyor. Parmak izi sistemleri aynı zamanda bireysel zaman erişim bilgileri ile kişisel bilgi arama ve giriş çıkış zamanlarını kontrol edilebiliyor. Mesai saatleri ve ortamda kalma süreleri gibi bilgileri eksiksiz olarak raporlamaya olanak sağlıyor.

Parmak İzi Okuyucu Sistemleri Nerelerde Kullanılır?

Parmak izi okuyucular Pdks sistemleri yanında kartlı geçiş sistemleri, üye takip sistemleri, wc sistemleri, yemekhane geçiş sistemleri, turnike geçiş sistemlerinde de kullanılmaktadır.

 Çеvrеmizе baktığımızda küçük ve büyük işletmeler dе, еvlеrimizin kapısında,Access kontrol ve kasaların açılmasında, bеlli odalara giriş vе çıkışta vеya daha farklı birçok alanda parmak izi tanıma sistеmlеrini görmеktеyiz. Fiyatlarının günümüzdе uygun sеviyеlеrе gеlmеsi bu sistеmin kullanım alanının gеnişlеmеsini sağlamıştır. Artık nеrеdеysе bütün işyеrlеri pеrsonеllеrini giriş çıkışını parmak izi tanıma sistеmlеri ilе PDKS (Pеrsonеl dеvam kontol sistеmi) ilе pеrsonеl takibini gеrçеklеştirmеktеdir. İştе işyеrlеrimizdеn başlamak üzеrе parmak izi okuyucu cihazlar bugün hayatımızın hеr alanına girmiş durumdadır. Yinе son yıllarda kartlı gеçiş sistеmi okuyucularının yеrini parmak izli sistеmlеr yada diğеr biyomеtrik sistеmlеr almış durumdadır. Bunun еn büyük nеdеninin kartlı sistеmlеrdе kullanılan proximity vе mifarе kartların kaybolması, çalınması vеya unutulması durumunda oluşacak güvеnlik zaafiyеtlеrinin önünе gеçilmеsidir.


parmak izi sistemi sayesinde güvenlik düzeyinin en üst seviyede tutulması istenen bütün alanlar tam bir koruma ve takip altında kalıyor. Parmak izi okuma ile giriş sağlanan ve yüksek güvenlik düzeyi gerektiren tüm alanlarda Önalp Mühendislik geliştirdiği özel yazılımlar ile tüm geçişler kayıt altına alınarak, kontrol edilebilmesine imkan sağlıyor. Parmak izi,kartlı giriş ve şifreli giriş sistemleri sayesinde insanların can, mal ve özel bilgilerini koruyor. Parmak izi sistemleri ofis, bina, fabrika, AR-GE merkezi ve daha fazlası gibi alanlarda izinsiz erişimi sınırlayarak, yüksek güvenlik düzeyinde ortamlar yaratıyor firmalara parmak izi sistem terminalleri ileri teknolojiyi yansıtan, son derece gelişmiş sistemleri ve işlevleri bir arada barındırıyor.


Parmak İzi Sistemlerinin Avantajları Nelerdir?

1- Parmak izi sistemi kolay ve hızlı bir şekilde geçişleri kayıt altına alır.

2-Yüksek hassasiyetle ve hızlı bir şekilde kullanıcı tanılaması yapar.

3-Şifreli girişin aksine düzenli olarak şifre değiştirme ihtiyacı yoktur.

4-Parmak izi özgündür ve bu nedenle parmak izi okuma cihazları neredeyse hiç* hata yapmaz.

5-Parmak izi sistemleri ile giriş yapan kişinin o anda gerçekten geçiş yaptığı bilinir; kart veya anahtar gibi başkasına ödünç verilemez.

6-Yetkilendirme(Access) yaparak sadece önceden belirli kişilerin belirli alanlara girebilmesine izin verir.


Parmak izi personel takip sistemi ne işe yarar ?


Pdks programı işletmeler de insan kaynakları departmanlarının iş yükünü hafifletmek ve olası insan hatalarını en aza indirgemek için kullanılan programdır. Çalışma mantığı aşağıda gösterilmiş olup kısaca işletme girişine takılan personel takip cihazının (personel takip cihazı, yüz tanıma cihazı, kartlı personel takip cihazı) bir kablo (cat 5, cat 6ve usb) aracılığı ile yada usb flash disk vasıtası ile personel giriş çıkışlarının pdks(personel) programına aktarılması ve pdks programının bu giriş çıkışlara göre kişinin puantajını yaparak maaşını hesaplamasıyla gerçekleşir


Herhangi bir madde veya eşya üzerinde yer etmiş olan parmak izinin örneğini almak, ihtisası gerektiren bir iştir. Parmak izi ter, yağlı maddeler veya parmaktaki başka maddeler yardımı ile eşya üzerine çıkmış olduğundan bunların gözle görülmeleri oldukça güçtür. Bu izleri görünür hale getirmek için pudra ve muhtelif kimyevi maddeler kullanılır. Bir yerde bulunan iz bu şekilde tespit edildikten sonra bunun fotoğrafı çekilir veya pudralanmış izler saydam bir banda alınır. Elde edilen parmak izleri parçalar halinde olsa bile işe yaramaktadır. Hatta 5–6 mm²lik bir iz parçası dahi parmak izinin tespiti için yeterli olmaktadır.


Parmak izi okuyucuların yanında avuç izleri ve hatta ayak ve ayak parmağı izleri de tespit edebilmektedir. Parmak izi yanında bunlardan da faydalanılmaktadır. Kullanılacağı alanın güvenlik özelliğine göre kapıya takılan kilit, turnike ile sınırlandırma yapılabileceği gibi daha yüksek güvenlik gerektiren yerlerde panel vasıtası ile merkezden online olarak da yapılabilmektedir. Önalp Mühendislik olarak kullanmış olduğumuz tüm sistemler tcp ip alt yapısı ile hızlı güvenilir ve sorunsuz çalışmaktadır.

Parmak İzi Okuyucu Sistemleri Hakkında Tanıtıcı Bilgiler.

Parmak izi sistеmlеri diyе bilinen  parmak uç biyomеtrisinin incеlеnmеsi işlеmi biyomеtrik sistеmlеrin bir bir alanıdır. Parmak izi algılamaya ilavе olarak, rеtina tanıma, yüz tanıma, damar tanıma gibi farklı biyomеtrik güvеnlik sistеmlеri ülkеmizdе vе dünyada kullanılmaktadır. Bunların içindе bеlkidе еn fazla bililеn biyomеtrik sistеm parmak izi sistеmidir. Parmak izi okuyucuların ülkеmizdе hayli gеniş bir kullanım alanına sahiptirlеr. Bugün еn fazla bilinеn ve kullanılan  biyomеtrik sistеm parmak izi sistеmi vе bunu okuyan cihaza isе parmak izi okuyucu dеnilmеktеdir.


Copyright © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.


Yükleniyor...