Çağrı Merkezi / +90 322 458 41 21

Bize Yazın / info@onalp.com.tr

Harfiyat Hizmetleri

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Harfiyat Hizmetleri / Harfiyat Hizmetleri
Sevdiklerinizle Paylaşın


Hafriyat; toprak, taş veya kayalık zeminleri kazma, taşıma, yumuşatma gibi ameliyelerle şekillendirme işine verilen addır. Karayolu, baraj, demiryolu, madencilik ve bina inşaatı gibi projelerin önemli bir kısmı hafriyattır. Zamanımızda büyük hafriyatlar genellikle modern makina ve taşıtlarla yapılmaktadır. Hafriyatta değişik maksat ve şartlarda çalışan çeşitli iş makinaları kullanılmaktadır. 

Hafriyat işlerinde yapılan değişik birçok işlem için çeşitli araçlar kullanılır.

Firmamızda hafriyat işlemlerinin yürütülmesinde kullanılan iş makinaları ve bu makinaların görevleri şunlardır:  

Yükleyiciler: Önlerinde geniş bir kova bulunan paletli yahut lastik tekerlekli hafriyat makinalarıdır. Hidrolik kumandalı ön kovaları aşağı yukarı eğilip kalkabilir. Yükleyicinin öne hareketi ile toprak, moloz vs. dolan kova kaldırılıp kamyon veya uygun yer üzerine aşağı eğilerek boşaltılır. Umumiyetle kayalık, beton, moloz gibi engebeli arazilerde paletli yükleyiciler, düzgün zeminlerde ise tekerlekli yükleyiciler kullanılır. Lastik tekerlekli yükleyicilerin arkasına bazen bir hidrolik kepçe takılır. 

Greyder: Ön ve arka tekerlekleri arasında 3-4 metrelik bıçak taşıyan bir hafriyat makinasıdır. Bıçak mekanik ve hidrolik olarak her iki tarafta öne, arkaya, aşağı, yukarı eğilebilir. Bu hareketiyle sıyırdığı yükü sağa ve sola dağıtabilir. Açılan yolların son düzeltmesinde kullanılır. 

Firmamız tarafından gerçekleştirilen hafriyat işlemlerinin başlıcaları şunlardır:  

Yığma ve Kaldırma: Özellikle karayolu yapımında tepelerden alınan toprak, çukurlara yığılarak yolun düz seviyeye getirilmesine çalışılır. Burada çok büyük toprak yığınlarının oynatılmasına gerek olduğundan yol güzergâhının ve kaldırılan toprağın en uygun şekilde tespiti önemlidir.  

Yerleştirme ve Sıkıştırma: Yığılan toprağın yerleşmesi uzun zaman alır. Bunu çabuklaştırmak için yığılan toprak, silindirler ve özel araçlarla sıkıştırılır. Bu şekilde ilk hacminin % 90’ı oranında sıkışan toprak daha kararlı bir hal alır. 

Firmamız tarafından yürütülen hafriyat işlemleri, firmamız bünyesindeki profesyonel ekip ve ekipmanları ile yürütülmektedir. 

Firmamız hafriyat işlemleri hakkında bilgi almak için Firmamızı ve Firmamız Makina Parkurunu ziyaret edebilirsiniz. randevu için aşağıdaki telefon numarasından yararlanabilirsiniz. 

Önalp Mühendislik Müşteri Hizmetleri Telefon:  +90 0322 341 29 29

Copyright © 2020. Tüm Hakları Saklıdır.


Yükleniyor...